niedziela, 24 czerwca 2012

Mac&Cheese

Bardzo specyficzny i ciekawy smak, wegańskie Mc&Cheese :) Nie jadłam go w wersji oryginalnej, ale ta wersja bardzo mi posmakowała, i posmakuje pewnie większości wegan tęskniących za serem. Wiadomo, to nie to samo, ale jest już bardzo blisko do tego serowego posmaku. Przepis wzięłam stąd, z moimi małymi modyfikacjami. Ten sos fajnie też sprawdza się jako dip, albo do podwójnych, grillowanych kanapek zamiast sera :) Autorka przepisu poleca podawać go z makaronem kolanka, ja go jadłam ze świderkami i penne, i ta pierwsza opcja zdecydowanie wygrywa, chociaż myślę, że spaghetti też byłoby dobre.

Składniki na 4-5 osób :
  • Paczka makaronu świderki
  • 1/4 szklanki margaryny wegańskiej
  • 1/3 szklanki białej mąki
  • 3 szklanki mleka sojowego albo ryżowego
  • 1/2 szklanki drożdży suszonych nieaktywnych
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka sproszkowanego czosnku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 płaska łyżka cukru
  • Garść posiekanego szczypiorku
  • Opcjonalnie płaska łyżeczka kurkumy
Gotujemy makaron al dente. W międzyczasie rozpuszczamy w średnim garnku margarynę i do już rozpuszczonej dodajemy mąkę ciągle mieszając na niewielkim ogniu ( żeby nie porobiły się nam grudki), aż się zrobi zasmażka. Dodajemy mleko, drożdże, koncentrat i czosnek ciągle mieszając aż sos nam się zagotuje zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia, dodajemy sól, sok z cytryny i cukier, a także szczypiorek. Może nam się zdarzyć, że sos będzie zbyt czerwony lub pełen grudek. Pierwszy wypadek naprawi kurkuma, a drugi blender, bardzo łatwo rozprawi się z tymi glutami ;)
Bardzo ciepły sos mieszamy z makaronem i cóż, jemy :)

10 komentarzy:

  1. Smak sera... Ojjj chyba muszę się zaopatrzyć w składniki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie tęsknie za serem, ale czasem kuszą mnie takie nabiałopodobne wynalazki. Spotkałam się z mc&cheese na kilku zagranicznych blogach, fajnie zobaczyć polską wersję ;),

    OdpowiedzUsuń
  3. Własnie zrobiłem według powyższego przepisu - danie jest pyszne, łatwe i szybkie - totalny wypas.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wygląda obiecująco ale musi być koszmarnie wręcz niezdrowe. Margaryna+mąka....aż się boję, że skelja wszystkie kosmki jelitowe na amen!

    OdpowiedzUsuń
  5. Pewnie masz racje, ale w sumie lubie czasem zjesc cos niezdrowego, nie potrafilabym zyc tylko na owocach, warzywach i niesmazonym, taka natura :>

    OdpowiedzUsuń
  6. W jakim celu dodajemy drożdże??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płatki drożdżowe mają specyficzny posmak i dodaje się je, żeby uzyskać coś na kształt smaku sera :)

      Usuń
  7. Ekstrakt drożdżowy jest naturalnym autolizatem komórek drożdżowych. Posiada w swoim składzie peptydy, sole mineralne oraz aminokwasy. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako źródło glutaminianu sodu. W składzie ekstraktu drożdżowego wchodzi naturalnie występujący kwas glutaminowy lub glutaminian sodu. Wielu producentów żywności zastąpiło bowiem glutaminian sodu ekstraktem z drożdży. Nie wymaga on bowiem oznakowania symbolem E.
    W przemyśle spożywczym bardzo często ekstrakt drożdżowy powstaje w wyniku dodania chlorku sodu czyli popularnej soli do zawiesiny drożdży. Powstaje wówczas roztwór hipertoniczny, w którym dochodzi do wyschnięcia komórek. Powoduje to autolizę, w której drożdże ulegają samozniszczeniu. Komórki drożdży są stopniowo ogrzewane do momentu ukończenia podziału, po którym łupiny są oddzielone. Usunięcie ścian komórkowych koncentruje smak i zmienia konsystencję.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zaskakująco smaczne! Świetne!

    OdpowiedzUsuń